בקניית מוצרים לבניה עצמית מעל 450 ₪ מקטגוריית "פרטי", משלוח במתנה*!

07 אוק - מתנות לפסח לעובדים: כל הרעיונות למתנה שלא שוכחים

הענקת מתנות היא מסורת ארוכה שנמשכת כבר אלפי שנים, כמעט עד לתחילתה של האנושות אי שם במערות הפרה-היסטוריות. כבני אדם, אנחנו נחשבים ליצורים חברתיים אשר נהנים זה מחברתו של זה, ונוהגים להביע את רגשותינו באמצעות מתנות. בין אם מדובר בביטוי של אהבה אמתית, בביטוי של הערכה לעבודה שנעשתה היטב או בביטוי המבקש להביע הכרת תודה על כך שיש לנו מישהו כחבר, הענקת מתנות היא באמת נוהג שחרוט עמוק בתוך ה-DNA שלנו.

מתנה לפסח לעובדים – גם היא חלק מאותו DNA

כדי להבין למה אנחנו כל כך אוהבים לתת מתנות, בין אם אלה מתנות לכנסים ובין אם מדובר במזכרות לאירועים, יהיה עלינו לחזור אחורה בזמן על מנת למצוא את המקורות לצורת ביטוי ייחודית זו שהופכת אותנו (כמו גם כל מעסיק שמקפיד להעניק מתנה לפסח לעובדים), לאנושיים כל כך.

מתנות לעובדים – מקורן נעוץ במנהגים עתיקים

הענקת מתנות עשויה להיות אחת הפעולות העתיקות יותר, מתוך שלל הפעולות האנושיות שקדמו לתרבויות ועשויות לחזור אחורה עד למקור המין האנושי אליו אנו משתייכים.

אפילו בתרבותם של אנשי המערות הפרימיטיביים, הענקת מתנות הייתה נפוצה למדי, והיא נהגה לשמש להפגנת אהבה וחיבה האחד לשני.

הענקת מתנות נחשבה גם כסמל סטטוס כאשר מנהיגי שבטים או חמולות היו מראים את הערכתם לתרומה שתרמו אלה שהיו חלק מההישג החשוב. ממש כמו המתנות לעובדים הנהוגות בימינו, ומשמשות לפעמים גם כסמל להערכת עובד זה או אחר, ולא רק כמתנת חג לכלל העובדים.

בין אם הייתה זו אבן צור מעוצבת בצורה בלתי רגילה, שן של בעל חיים, קליפה של עץ או פריט אחר שהיה טבעי במקורו – הענקת מתנות הייתה בהחלט התנהגות שכיחה שנים רבות לפני שהפכנו לתרבות מתקדמת והתחלנו להגיש סלסלות פירות ויין לחג, מוצרי פרסום לעסקים או שוברי מתנות כשי לעובדים.

בד בבד עם התפתחות הכלים על ידי בני האדם, החל להתרחב גם מגוון המתנות שאנשים העניקו זה לזה. למשל, נקדחו חורים בשיניהם של בעלי החיים או באבני חן שונות, על מנת שאפשר יהיה להשחיל אותם וליצור מהם שרשראות מפתיעות או חפצים מעוצבים רבים אחרים.

מאוחר יותר, בתקופתה של מצרים העתיקה קיבלו הפרעונים שלל של מתנות שנקברו יחד עימם בפירמידות הענקיות. הפירמידות אחסנו את עושרם של הפרעונים, חפצים שנועדו לשמש אותם גם בחיים שלאחר המוות. בתקופה הרומית, לעומת זאת, אנשים הגישו אחד לשני סמלים למזל טוב. כל סוגי המתנות הללו השפיעו על כלל התרבות המערבית עד לימינו אנו.

מזכרות לאירועים ורעיונות למתנות לפסח שיתקבלו בהערכה רבה

 • אריזת ריבוע במיתוג אישי ואביבי – אריזה עם חלון בצורת לב שממנו משתקף המילוי שבקופסה – שוקולדים, סוכריות או ממתקים אחרים. את האריזה עוטף סרט סאטן בצבעי המיתוג של החברה שלכם. האריזה כוללת מדבקה ממותגת הנושאת לוגו ומסר אישי מהחברה.

 • מארז מגירה מקסים במיתוג אישימארז הכולל שני חלקים, עם מגירה עטופה בחבק עם הדפסה ומיתוג אישי. המילוי לפי בחירתכם.

 • קופסה עגולה במיתוג אישי – קופסה מעוצבת הנפתחת בסיבוב מוברג. הקופסה ממותגת לפי בחירתכם ועם מלל מותאם אישית. מדובר במוצר פרקטי שיהווה מזכרת מקסימה לאירוע או כמתנת חג מהממת.
 • מארז משושה יפהפהמעוצב בפרחים אביביים. המיתוג נעשה לפי דרישתכם, למשל לוגו או מסר אישי מהחברה. מוצר מקסים שיקצור המון מחמאות.
 • גלילים אביביים יפהפיים במיתוג אישי – גלילים אלה עשויים ממתכת ומגיעים במיתוג מותאם אישית. אפשר לרכוש קופסה ריקה או מלאה במילוי לפי בחירה. זו מתנה כיפית ומפנקת ביותר.
 • עציצים לחג האביב – עציץ רענן ויפהפה בעטיפה מדליקה. בעציץ צמח תבלין או צמח נוי לפי הבחירה. המוצר מגיע במיתוג מותאם אישית. בסופו של דבר הצמח ימצא את ביתו באדנית ובגינה של מקבלי המתנה.

מוצרי פרסום לעסקים – גם הם משמשים כמתנות לחג

׳הדברים הקטנים, הם אלה שעושים את ההבדל׳; ׳אלוהים נמצא בפרטים הקטנים׳ – אמירות כגון אלה הן דוגמאות לפתגמים המדגישים את החשיבות שאנו, בני האדם, מקנים לדברים הקטנים, לתשומת הלב הפשוטה ולמתנה הצנועה. זו גם המשמעות הנתפסת על ידי האנשים שמקבלים מהחברה שי בצורה של מוצרי פרסום שונים.

עד לתקופת ימי הביניים המתנות נועדו גם:

 • להבטיח את טובתו האישית של המלך או הנסיך ששלט בנסיכות הקטנה.
  • או להפגין אמונים לשלטון בתקופות של מלחמה.
  • מתנות אישיות ניתנו גם לציון אירוסין כנדוניה שכללה מטבעות מתכת יקרות כמו גם עדרי בקר, עזים או כבשים.

בתרבויות רבות, נדוניה, מוהר או מענקים דומים אחרים, קיימים עד עצם היום הזה.

מנהגי הענקת המתנות, כולל הענקת מוצרי קד״מ שמטרתם לתרום לרווחיות העסק, הם עדיין חלק מהתרבות היומיומית שלנו והיא מגדירה את מי שאנחנו ואת המסר שאנחנו רוצים להעביר עם המתנה שאנחנו מעניקים, בין אם כאנשים פרטיים ובין אם כארגון עסקי.

מתנות מוענקות בכל אירוע וחגיגה והן מהוות אמצעי המאפשר לנו לתקשר אחד עם השני ולהביע את עצמנו.

רעיונות למתנות שיכולות להשתלב במוצרי הפרסום שלכם לקראת החג

 • מארז ׳על 4 כוסות׳ מארז תחתיות – מדובר במארז מתכת יפהפה המכיל 4 תחתיות לקפה (קוסטרים) מעוצבות בעץ איכותי ובמיתוג מותאם אישית. על התחתית ניתן להדפיס משפטי השראה (כמו: ׳שפע׳ או ׳צמיחה׳), או ציטוטים מההגדה (למשל, ׳מה נשתנה הלילה הזה?׳), לפי בחירתכם.

 • מארז מגירה מרשים ומפנקהמארז כולל חרוסת, רוטב אחד ושתי קונפיטורות לפי בחירה. המארז עטוף בחבק יוקרתי וכולל מיתוג בהתאמה אישית ומסר לפי דרישה.

 • מזוודת פינוק לחג האביב מזוודת מתכת מעוצבת ואיכותית עם קופסת גליל ממולאת פרלינים, צנצנת חרוסת, מארז ממו מיני ומארז משושה במילוי של אגוזים. המזוודה כולה ממותגת בהתאמה אישית.

 • מארז ׳והגדת לבניך׳מארז יוקרתי, שי מרשים למדי. המארז מכיל הגדה לפסח ו-3 צנצנות המכילות חרוסת ושני סוגים של קונפיטורה, לפי בחירה. הקונפיטורות כוללות 100 אחוזים פרי, ומיוצרות בעבודת יד.

הפסיכולוגיה שמאחורי הענקת המתנות

בימינו, הענקת מתנות היא חלק מכלל התרבויות ברחבי העולם, החל מחגיגת יום הולדת, דרך יום נישואין, ברכה למזל טוב, איחולי החלמה, הפגנת אהבה וחיבה וכלה בסתם אמירת תודה.

מתנות מוענקות:

 • לבני משפחה
  • לחברים
  • לאנשים שאנחנו עובדים איתם
  • ואפילו לשכנים, אשר מקבלים מתנות מסוגים שונים (לדוגמה, משלוח מנות בפורים, או מתנה לכבוד חנוכת הבית).

קיימת תעשייה ענקית המוקדשת ליצירת מתנות ולמכירתן. תעשייה זו מאפשרת לאנשים למצוא את סוג המתנה הנכון, גם כשהם מאוד עמוסים, כדי לתת לאחר שי באירוע מסוים או לכבוד ציון דרך זה או אחר בחיים.

והפסיכולוגיה שמאחורי הענקת המתנות אינה מסובכת. הענקת מתנה היא פעולה כל כך מתגמלת, כי היא פשוט מאפשרת לאנשים להתחבר.

התמורה לנותן המתנה:

נותן המתנה מבטא את רגשותיו ותחושותיו על ידי הענקת מתנה בתקווה שיוכל לחלוק את תחושותיו עם האדם שמקבל ממנו את המתנה.

התמורה למקבל המתנה:

מקבל המתנה מקבל ומצליח להרגיש בעצמו את אותן הרגשות ותחושות, וכך נוצר לו הקשר.

יצירת קשרים עם אנשים שחיים בסביבתנו, מעניקה לנו תחושה של משמעות ושל סיפוק. תחושה זו היא זו שמצליחה להאיר את הנפש ולהביע את הטוב שבנו.

ישנה אמירה הטוענת כי ׳עדיף לתת מאשר לקבל׳, ויש לאמירה זו משמעות מיוחד, בעיקר לאור היתרונות הרבים שהיא מספקת למי שנותן.

למה חשוב לנו להעניק מתנות?

מחקרים רבים נערכו במהלך השנים על מנת לבחון את תחושות הרווחה שמתעוררות כאשר אנו מעניקים מתנות לאנשים שאכפת לנו מהם. נראה כי כבר בתקופת המערות, הייתה הגשת המתנה פעולה מתגמלת ומסיבה זו היא הצליחה לעמוד איתן במבחן הזמן. הנה כמה סיבות נוספות לכך שעד היום אנחנו נוהגים להעניק מתנות:

 • מתנות משמחות אותנו: במילים אחרות, הענקת מתנות עשויה לגרום לנותן להרגיש מאושר יותר עם עצמו, ממש כמו התחושות הטובות שאופפות את האדם שקיבל ממנו את המתנה. נערכו מחקרים במהלכם התבקשו אנשים לתת מתנות כחלק מהניסוי. התוצאה הייתה שאנשים הרגישו טוב יותר, מאושרים יותר ומרוצים יותר מעצם החיים שלהם.
 • מתנות משפרות את המצב הנפשי: מחקרים מראים כי הענקת מתנות עשויה לשפר את מצבו הנפשי של האדם. אם הענקת מתנה גורמת לכם להיות מאושרים יותר, מעניקה לכם תחושה של מטרה ומשמעות, זה כשלעצמו אמור לשפר את מצבכם הנפשי.
 • מתנות מחזקות קשרים חברתיים: על ידי הענקת מתנה אתם לא רק מביעים את רגשותיכם, אלא אתם גם בונים קשר חזק יותר עם האדם שקיבל מכם את השי. לא רק מי שמקבל את המתנה מרגיש קרוב יותר לנותן, אלא גם להיפך. קשר חברתי חזק יותר מסייע גם לשיפור הרווחה והאושר הכלליים.
 • הענקת מתנות היא פעולה מדבקת: כשאדם מתחיל להעניק מתנות, לא רק שגדל הסיכוי שהמקבל ירצה גם הוא להעניק מתנה, אלא גם הסובבים את השניים ורואים את המעשה הזה, יתחילו מצדם להעניק מתנות. מצב מדבק זה נובע בחלקו משחרורם של ההורמונים הקרויים אנדרופינים, והורמונים אלה פועלים לא רק על הנותן אלא מורגשים גם על ידי מי שמקבל ורואה את מעשה הנתינה.

אולי יעניין אותך גם?

 • אירוע קידום מכירות – ממציאת לוקיישן ועד מתנות לאורחים
 • אילו מזכרות כדאי להעניק לאורחים באירוע?
 • מתנות לעובדים לקראת החגים – להעניק את המתנה המושלמת
 • מארגנים יום כיף לעובדים? אל תשכחו לפנק אותם גם במתנה